top of page
A Travel Blog

Related Posts: 

סיבוב באיסט אנד

בביקור הבא בלונדון אל תשכחו לעשות סיבוב באיזור האיסט אנד - המקום בו שום רחוב לא דומה לרחוב אחר.


כבר כיוצאים מתחנת הרכבת מיד מרגישים בעיר קצת אחרת - עדכנית, תזזיתית ומלאת ועניין. עם נוף אורבני מעניין במיוחד, עירוב של חדש וישן והרבה צבע בעינים.


טרנדי, אתני ומגוון הם תיאורים שמשמשים כבר הרבה מאוד שנים לתיאור האיזור. יש כאן המון אווירה, ארכיטקטורה מעניינת, אומנות רחוב ואמנות בכלל, חנויות מיוחדות ומגוון מסחרר של אוכל אתני.


שכונות כמו שורדיץ ווייטצ'אפל שהיו פעם מרכזים תעשיתיים ואיכלסו קהילות מהגרים סגורות השתנו לחלוטין ומרכזות אליהן כבר לא מעט שנים מעצבים, גלריות לאומנות, מלונות בוטיק ואכולוסיה צעירה.


טיול במזרח לנודון

אז מתי להגיע: רצוי בסופ"ש אז האיזור, למרות העומס, שוקק. היום הטוב ביותר להגיע לכאן הוא יום ראשון שבו פתוחים גם שוק סיפטלפילדס ושוק פטיקוט לין, גם השוק בבריק לין וגם שוק הפרחים ברחוב קולומביה.


איך להגיע: אפשר להגיע ב-underground די בקלות ממרכז העיר אל תחנת Aldgate East או אל Liverpool Street או אל אחת התחנות שבסביבה.
מרכז העניינים באיזור הזה הוא שוק ספיטלפילדס

Spitalfields Market

שוק ספיטלפילדס

שוק ספיטלפילדס הישן Old Spitalfields Market, שנמצא ברובע טאוור האמלטס, שוכן במבנה ויקטוריאני עם כיפת זכוכית ושילוב של לבנים וברזל.


השוק נמצא כאן כבר מהמאה ה-17 כשלמקום שהיה אז מאוד כפרי קראו שדות ספיטל. שוק הפירות והירקות שהיה כאן במשך שנים רבות עבר בשנת 1991 למקום אחר ופינה את מקומו לשוק שיש שם היום. חלקו משמש כבזאר לחפצי אומנות, צעצועים, כובעים בגדים ותכשיטים. בשוק גם המון דוכני אוכל ומסעדות עם מבחר מגוון של מאכלים.


העיצובים בדוכנים ממש יפים. זו לא אסופה של סחורת "שוק" רגילה. בחלק מהדוכנים בשוק מציגים עבודות של מעצבים צעירים וחפצי אומנות מיוחדים אך לא יקרים. מקום בהחלט שווה לעשות בו קניות וגם לאכול באחת מהמסעדות או דוכני האוכל שמקיפים את השוק.Old Spitalfields Market 16 Horner Square London, E1 6EW

בצדדיו החיצוניים של השוק הפונים לכיוון הרחובות הסמוכים עוד חנויות ובתי קפה. ממש ממול השוק רואים את כנסית Christ Church המרשימה שנבנתה בשנת 1729 בסגנון המכונה ברוק אנגלי. הכנסיה נבנתה על פי הנחייתה של המלכה אן שביקשה שגם למהגרים, שהחלו כבר אז למלא את האיזור, יהיה מקום להתפלל.

הגבינות של בית המלוכה - Androuet

חנות הגבינות של אנדרואט היא חנות צרה וארוכה שחזיתה פונה לרחוב המקיף את השוק והצד האחורי שלה פונה אל רחבת השוק ומשמש כמסעדה.


החנות הלא גדולה הזו קנתה לה שם בקרב אוהבי הגבינות עד ששמעה הגיע עד הארמון והיום הם ספקי גבינות רשמיים של ארמון המלוכה. המחירים די סבירים והגבינות שטעמתי היו מעולות.


טיול במזרח לונדון

כתובת: 10A Lamb St. Spitalfields

Poppies Fish & Chips

טיול במזרח לונדון

ממש קרוב לכניסה הראשית של השוק מכיוון Commercial Street נמצא מוסד ידוע לפיש אנד צי'פס שנחשב לאחד הטובים בלונדון uששימר את העיצוב המקורי שלו מלפני שנים רבות. אפשר לשבת ליד אחד מהשולחנות או לקחת Takeaway. הדג והצי'פס מעולים.Brick Lane Market

במאה השש עשרה ייצרו כאן (Brick) לבניית בתים ומכאן השם. איזור בריק ליין שימש לאורך השנים כמקום לקליטת גלי ההגירה השונים ששטפו את מזרח לונדון. קהילות מהגרים מארצות מגוונות, כמו רבים מהמהגרים היהודים ללונדון, הגיעו לאיזור ולאחר שהתבססו פינו את מקומם למהגרים חדשים. כך כשעזבו מרבית היהודים בשנות ה-60 את בריק ליין הגיעו לכאן הודים, פקיסטנים ובעיקר בנגלשדים.


הקהילה הבנגלדשית מהווה היום בערך שליש מהתושבים והאיזור מכונה גם Banglatown כשחלק משמות הרחובות כתובים גם בבנגלית.


במרכז הרחוב נמצא בניין שעבר מספר גלגולים שמשקפים את השינוי שעבר כאן. המבנה שבחזיתו נמצא כעת עמוד גבוה נבנה ככנסיה, בשלב מסויים עם הגירת היהודים לאיזור הוא הפך לבית כנסת ובשנת 1976 עם שינוי נוסף באופי האוכלוסיה הפך למסגד.


בריק ליין

בריק ליין צבעוני ושוקק עם הרבה מסעדות אתניות, חנויות שוקולד, חנויות לממכר תוצרת זולה מהמזרח וגם חנויות מעצבים. ביום ראשון מתקיימים כאן מופעי רחוב ושוק פשפשים.Beigel Bake


אחד המקומות המפורסמים שנותרו באיזור היהודי לשעבר הוא Beigel Bake שפתוח 24/7 ומספק אספקה שוטפת של ביגל טרי עם כל מיני מילויים. הבייגל שאכלתי כאן עם בשר כבוש היה מעולה. המקום נמצא בבריק לין מס' 159.


טיול במזרח לונדון

גרפיטי

כל איזור האיסט אנד מלא בגרפיטי. אמנות הרחוב מקבלת כאן מקום מרכזי בכל פינה ממש ואי אפשר לצעוד כמה צעדים בלי לעצור כשמהבט מתמקד באיזה ציור קיר.


יש גם סיורים מיוחדים שמוקדשים לציורי הקיר האלו שחלקם יכולים לחלוטין לעבור לתצוגה במוזיאון כי הם נראים כמו יצירות אמנות.

טיול במזרח לונדון

בתמונה למטה דמות שעוצבה כולה מפקקים של בקבוקי בירה בחזית הפאב The Golden Heart מול היציאה הדרומית משוק ספיטלפלידס.

טיול במזרח לונדון

Soup Kitchen for the Jewish Poor

טיול במזרח לונדון

אחד המקומות המעניינים מבחינת היסטוריה יהודית הוא ה- Soup Kitchen for the Jewish Poor שנמצא ברחוב Brune ונותן הצצה לחיי היהודים בשכונה לפני מאה שנה ויותר.


המקום נפתח בשנת 1902 כדי לסייע בהאכלת מהגרים יהודיים חסרי כל שהתיישבו כדרכם של מהגרים באיזור האיסט אנד. (לפניו פעל מקום אחר שנפתח עוד בשנת 1854 אך נאלץ לסגור את שעריו) בפנים לא היו שולחנות או כלי הגשה. כל משפחה הגיעה עם כלי האוכל שלה ונכנסה דרך דלת הכניסה ולאחר המעבר דרך דלפק חלוקת המזון, שכלל מרק ולחם, היו יוצאים החוצה מדלת נפרדת ליציאה.


מה שמעניין הוא שהמטבח פעל עד שנת 1992. כיום הבניין משמש למגורים ואינו פתוח לציבור אך הכניסה והכיתוב נשארו במקומם ומעידים על תפקיד המבנה בשנים עברו כך שאפשר לדמיין את המוני המהגרים נכנסים ויוצאים ממנו.Boxpark

בלב שורדיץ נמצא קניון שפתוח אל הרחוב. זהו קניון הפופ אפ הראשון בעולם שכולו מורכב מחנויות מתחלפות ושחלקו נבנה באמצעות הצבת מכולות איכסון (קונטיינרים) . הרעיון הבסיסי היה לאפשר למעצבים צעירים שלא יכולים להקים חנות "רגילה" להציג ולמכור את תוצרתם. יש כאן חנויות אופנה, אומנות ומקומות לאכול.


2-10 Bethnal Green Road, London E1 6GY

טיול במזרח לונדון

התמונה מכאן

Ottolenghi

סניף נוסף למסעדה המוערכת של השף יותם אוטולנגי. עם חלון ראווה יפה במיוחד.

Ottolenghi 50 Artillery Ln, London E1 7LJ, UK

Columbia Road Flower Market

מדי יום ראשון עוטה רחוב קולומביה מרבד של פרחים. אפשר למצוא כאן הכל - החל בעציצים קטנים ועד עצי בננה גדולי גוף ופרחים כמובן בשלל סוגים וצבעים. יש כאן עשרות חנויות של פרחים, עתיקות ובניהם בתי קפה וחנויות ויטאג' - בקיצור כל המרכיבים לשיטוט מענג וסיומת מעולה לבוקר באיסט אנד.

Comments


bottom of page