A Travel Blog

Related Posts: 

חופי אורגון


לאורגון בצפון מערב ארה"ב רצועת חוף ארוכה וחופיה נחשבים ליפים במערב ארה"ב. האוקיאנוס השקט נוכח כאן בכל עוצמתו, גליו מתנפצים על הסלעים ושוטפים את החוף בעוצמות אדירות.

כביש 101 עושה את דרכו לאורך חופי המדינה, כשעצים גבוהים ועיירות קטנות מצד אחד והים מהצד השני. המדינה מיושבת בדלילות יחסית, גם לאורך החוף. המסלול יפיפה והולך ונהייה יפה יותר ככל שמדרימים ומשהו במפגש עם הזה עם האוקיאנוס האדיר, עם הרוח וריח הים ובחופים שרובם נשארו כמו שהם הוא פשוט נהדר.


לפני די הרבה שנים טיילתי לאורך החופים האלו, זיכרון הטיול וקצת תמונות מהאלבום העלו תמונה של עשרות ומאות קילומטרים של חופים, חלקם רחבים וחוליים וחלקם מבותרים על ידי סלעים גדולים, והכל היה מאוד יפה. כבר אז תכננתי לחזור לשם מתי שאוכל והיה כיף לחזור לשם בקיץ האחרון ולגלות שהזיכרון היה לגמרי אמיתי.


הטיול שלנו התחיל מניופורט (עליה כתוב בפוסט הזה) והמשיך לכל אורך רצועת החוף הדרומית של אורגון.

Cape Perpetua

את הבוקר פתחנו בנסיעה של שעה בערך לאורך החוף שהביאה אותנו מניופורט אל Cape Perpetua המקום קיבל את שמו על ידי מלח מפורסם - קפטן ג'יימס קוק שהגיע למקום ב-1778, בדיוק ביום בו נחגג יומו של הקדוש פרפטואה. הכף הוא חלק מהיער הלאומי סיסלו.

אם מגיעים מצפון יש לפנות ימינה בכביש אל מגרש חנייה (יש צורך לקנות כרטיס חנייה) שנמצא בסמוך למרכז מבקרים הצופה על הנוף. מעבר תת קרקעי עובר מתחת לכביש ומוביל אל איזור החוף.

יש כאן הרבה מסלולי הליכה, חלקם בתוך היערות וחלקם לאורך החוף. אחד המסלולים הקלילים והיפים הוא Captain Cook Trail - מסלול שאורכו ק"מ וחצי שיורד אל החוף ועובר דרך מערות שנמצאות על קו המים שאל תוכן מתנפצים הגלים.

עוצמת ההתנפצות של גלי האוקיאנוס האדירים גורמת להם להתרומם גבוה באוויר

הצוקים, הים והמים הגועשים יוצרים נוף מרשים ואפשר לראות מהכף למרחק גדול

על החוף נמצאות הרבה בריכות גיאות (Tide Pools) בריכות המתמלאות ומתרוקנות בהתאם לגאות ולשפל ובהן יצורים ימיים קטנים

השביל מסתיים בטיפוס קל שנותן זווית יפה להסתכלות על החוף

החלטנו לוותר על מערת אריות הים הנמצאת קצת אחרי כף פרפטואה - אתר תיירות שנראה לנו קצת ממוסחר. למי שלא צפה באריות ים בביקור בסן פרנסיסקו או במקום אחר לאורך החוף כדאי אולי לשקול לבקר כאן (אתר המערה)


המשכנו בטיול לאורך החוף כשמדי פעם עצרנו לתצפיות כשהיעד הבא שלנו היה הדיונות הענקיות.


Oregon Dunes National Recreation Area

פארק הדיונות של אורגון הוא גם הדיונה הגדולה ביותר לאורך חופי ארצות הברית ומורכב מתלוליות חול שבניהם מבצבצים אגמים קטנים, צמחיה דלילה והרבה ציפורים.


אחרי שלושה צעדים על גבי הדיונה, חלצנו כולנו את נעלי הטיולים ונתנו לרגלים לשקוע בחול הרך והנעים. אפשר להסתובב כאן בחופשיות על החול בלי להיצמד למסלול מוגדר.


אם מתקדמים לכיוון מערב מגיעים בסוף לשביל עטוף צמחייה משני הצדדים שמוביל לחוף. רק שכאן - לא היה ברור אם הגענו לחוף או למקום שבו נגמר כדור הארץ כי עם כל הערפל שהיה מסביב זה נראה כמו סוף העולם.


החוף ארוך ורחב מאוד וכיוון שכוסה ברובו בערפל לא היה ברור היכן הוא נגמר והיכן מתחילים המים. הערפל כמעט ובלע את כל מי שהתקדם לכיוון המים. התחושה הייתה מוזרה ומיוחדת וממש אפשר היה לשחק מחבואים בלי להתחבא – פשוט להעלם לתוך הערפל.

הדרך חזרה הייתה מלאה חולות טובעניים... אך כאלה שכיף לשקוע בהם

המשך הנסיעה לאורך קו החוף הביא אותנו למקום הלינה שלנו:

Sunset Bay State Park

הפארק גובל במפרץ מוקף בלשונות יבשה שמגינות עליו מפני הגלים הגבוהים ויוצרות חוף שלו ויפה. מעין פינה שקטה בחופי האוקיאנוס. פעם היה כאן נמל דייג קטן אך כיום החוף משמש כחוף רחצה. זהו החוף הכי מוגן מרוחות ומגלים גבוהים שאפשר למצוא באיזור, המקום היחיד לאורך החוף שאפשר אולי לשחות בו - ואם לא הקור והרוח הוא היה נראה מזמין לשחייה. במרחק הליכה מהחוף יש אתר קמפינג יפה לאוהלים וקרוואנים.
ממש בסמוך למפרץ סנסט ומעט דרומה ממנו אפשר להגיע לנקודת תצפית מרהיבה -Cape Arago.

Cape Arago

כף ארגו הוא נקודת ציון לתחילת המסלול בחוף אורגון הדרומי, ביום בהיר אפשר לראות כאן לוויתנים וחיות ים אחרות או לרדת לרצועת החוף. בגלל ערפילי הבוקר והרוחות הסתפקנו בתצפית מלמעלה.התחנה הבאה שלנו באותו בוקר הייתה בנדון והחופים שנמצאים דרומית לעיירה.


Bandon


עיירת חוף קטנה שנמצאת בשפך נהר הקוקוויל (Coquille). יש לה נמל ותיק (שכאן קוראים לו עתיק – אבל זו מילה שקשה לי לומר בהקשר אמריקאי) והעיירה פרט לדייג נסמכת על גידול חמוציות (Cranberry) בהיקף הגדול ביותר בארה"ב עם פסטיבל חמוציות שמתקיים כאן כל ספטמבר. חוץ מזה בנדון היא העיירה המרכזית בקטע זה של הכביש ואפשר לעצור כאן לאכול או לחפש מקום לינה.


מדרום לעיירה קילומטרים של חופים יפים כשמהמים בולטים סלעים שנראים כמו איים קטנים. אחת מנקודות התצפית המומלצות כאן היא Coquille Point שממוקמת במקום שנקרא "האיים של אורגון". התצפית שמשקיפה על החוף ועל מים משובצי איים, מאפשרת מבט גם על עופות מים ולפעמים גם על אריות ים.

מנקודת התצפית - מדרגות שמובילות לחוף:


עם הרבה איים במים:

וסחף של עצים על החוף:

Cape Blanco

הכף הבולט אל הים הוא כמעט הנקודה הכי מערבית בכל ארה"ב היבשתית. בכף הזה באופן לא מפתיע ניצב מגדלור - ומבין כל ותיקי המגדלורים שעדיין פועלים בחופי אורגון, הוא הוותיק מכולם.

חלפנו על פני העיירה פורט אופורד Port Orford. לעיר יש נמל ומיקום מעולה בין החופים היפים של דרום אורגון. העיר הולכת ותופסת מקום כמרכז תיירותי עם מסעדות וגלריות. נסיונות לצלם תמונה ברורה לא צלחו בשל הערפל אבל התצפית לנמל מעניינת כיוון שבגלל הרוחות העזות שנושבות כאן וכדי להגן על הספינות מעלים אותה על מעין רמפות עם גלגלים והן עוגנות ביבשה.


אז נפגשנו שוב (אני והחופים) אחרי 20 שנה (וקצת). שארית היום הלכה והתערפלה כשעשינו את דרכנו לכיוון קליפורניה כשמדי פעם בצבצו רצועות חוף יפות. והפעם צולמו הרבה יותר תמונות כדי שיהיה מה לזכור - עד הפעם הבאה...
אפשר לטייל בחופי אורגון בכל כיוון אך נראה שכדאי לעשות את הדרך מצפון לדרום. כך גם תסעו בצד "הנכון " של הכביש סמוך יותר לים והעצירות יהיו קלות יותר. כדאי לפנות את הזמן לתכנן עצירת לילה אחת לפחות באמצע הדרך ולקחת את הזמן.


לבגד ים ומגבת חוף כנראה לא יהיה שימוש כאן. גם בקיץ קריר עד קר תלוי ברוחות.כדאי מאוד לתכנן במהלך הטיול שייט צפייה בלוויתנים. מידע על מקומות בהם ניתן לצפות בהם נמצא כאן


אתר הקמפינג של Sunset Bay State Park מומלץ מאוד. הוא יפה, ונמצא קרוב מאוד לחוף.