A Travel Blog

Related Posts: 

ניופורט


? Are you here for the Eclipse

זו הייתה השאלה שנשאלנו שוב ושוב בעודנו עושים את דרכנו לניופורט (Newport), אורגון בימים שלפני ליקוי החמה המלא ונראה שככל שהלך והתקרב הזמן והתקרבנו לאותה רצועת רוחב צרה שבה אמור היה להיות הליקוי, החליפה שאלה זו את ברכת ה-How are you doing today? שנוהגים לשאול אותך בארה"ב זרים מוחלטים.


Are you here for the Eclipse...? well


כמה חודשים לפני שהגענו לניופורט שבאורגון התחלתי לחפש חניון לקרוואן איתו טיילנו. בכל זאת אוגוסט, שיא הקיץ ושיא העונה . חודשים רבים לפני המועד הכל כמעט היה מלא וביחוד אותם חניונים שיש בהם קצת נוף אוקיאנוס. בירור קצר העלה שזה סופ"ש בו יהיה ליקוי חמה היסטורי בארה"ב ושבמלואו יראה ברצועת רוחב צרה למדי שבה נמצאת העיירה ניופורט.


בסופו של דבר מצאנו מקום ואיתו הבטחה לחוויה שמימית...


אורגון נמצאת בצפון מערב ארצות הברית. לשכנה הצפונית של קליפורניה יש רצועת חוף יפיפה, הרי געש, יערות, אגמים ונהרות והרבה מרחבים. המדינה המיושבת בדלילות יחסית נהנת מרצועת חוף ארוכה וחופים רבים שומרו במסגרת פארקים המגינים עליהם מפני שינוי. על שפת חופים אחרים, יפים גם הם, נמצאות עיירות עם בתי עץ, מרינות וחולות זהובים. אחת מהן היא ניופורט.


המפלצת שאוכלת את השמש


הרבה הרבה זמן לפני שנאס"א הסבירה לנו בפרטי פרטים על הליקוי נקשרו סביב התרחשותו סיפורים רבים. הסינים האמינו שדרקון בולע את הירח ואת השמש. האנדיאנים סיפרו על השמש והירח שולקחים את ילדם בזרועותיהם וכך נוצר הליקוי או על השמש ששמטה את הלפיד שלה. והיה גם הסיפור על המפלצת שאוכלת את השמש.


וגם אחת בוני טיילור ששרה פעם על ליקוי אחר - של הלב, מה שלא הפריע לשיר להפוך לפס קול של אוגוסט 2017 באורגון.


ההכנות לליקוי כללו התרגשות גדולה ומשקפים מיוחדות:

צילום: נטע קלימי עילם

במסעדה הממש טעימה שאכלנו בה בניופורט היה תפריט מיוחד לליקוי:
בוקר הליקוי הגיע. ועננים החלו לכסות את השמים שרק יום לפני זה היה נקיים לגמרי. חניון הקרוואנים שלנו היה על צוק מעל החוף עם נקודת תצפית מצויינת לצפות בליקוי. החדשות מסביב ספרו על כבישים עמוסים במאות אלפים שהגיעו לרצועת הרוחב הקצרה בה ניתן היה לראות את הליקוי המלא. התלבטנו האם להשאר או לצאת עם הקרוואן אל הכבישים העמוסים ולהתרחק מהחוף. בסופו של דבר ולאחר התייעצות עם שכננו לחניון נשארנו. העננים התפזרו קצת ובערך כשעה לפני הליקוי המלא כבר אפשר היה לראות את הירח מסתיר את השמש ויכולנו להרגיש את הטמפרטורות צונחות.


כשהשמש והירח מתחלפים. הבננה כאן היא השמש:

צילום: נטע קלימי עילם

וכך הלכה השמש וקטנה עד שלבסוף לשתי דקות של קסם כיסה הירח במלואו את השמש ואורה רק הציץ מסביבו כמו מסגרת יפה.

צילום: נטע קלימי עילם

רגע יפה במיוחד היה כשהשמש החלה להציץ שוב מצידו של הירח וזרחה בפעם השנייה באותו יום.

הבנו שככה נראה טיימינג מושלם וכמה זה כיף שגם השמש והירח עשו תוכניות לקיץ 2017.

וכעת לניופורט:

ניופורט שוכנת על כביש 101 "כביש החוף" של אורגון שמתחיל בצפון מאיזור הפארק הלאומי אולימפיק והולך לכל אורך קו החוף וממשיך דרומה לקליפורניה כשהוא חולף על פני חופיה היפים של אורגון. העיירה נמצאת במרכז רצועת החוף הזו ובמרחק של כשעתיים וחצי נסיעה מפורטלנד. מפרץ ניופורט סיפק הגנה מפני גלי האוקיאנוס הגבוהים ויחד עם מים עשירים בסרטנים וצדפות הפך את המקום לנוח להתיישבות.

צילום: נטע קלימי עילם

ניופורט היא עיר חוף שוקקת, איזור הנמל מלא במסעדות, בתי קפה ומרינה גדולה והרבה אריות ים שזהו ביתם. את הביקור כדאי להתחיל שם.

צילום: נטע קלימי עילם

אריות הים הם מוקד המשיכה העיקרי והקולני ברציף. הם נמצאים ממש מתחתיו ואפשר לצפות בהם מאוד מקרוב. על כמה רפסודות שקשורות לרציף שוכבים האריות. לפעמים הם נמצאים ממש בערימה מדי פעם מתחיל קרב קולני בין כמה מהם שבסיומו מוצא עצמו אחד האריות מחליק למים. הדינמיקה די משמשעת ואפשר להעביר לא מעט זמן בצפייה בהם.


צילום: נטע קלימי עילם

פרט לתיירות, הדייג הוא מקור הכנסה חשוב בניופורט ובין כל התיירים שעומדים ומסתכלים על אריות הים נמצאים גם הדייגים שעסוקים בסידור ציוד הדייג שלהם ובהשלכת רשתות ללכידת סרטנים למים.


אחת הדרכים הטובות לראות את המפרץ היא בשייט. מספר חברות טיולים מציעות שייט שיוצא מהמרינה ועובר דרך הגשר שמעל המפרץ אל האוקיאנוס. השייט מאפשר צפיה מקרוב בגשר היפה, מבט אל העיירה מכיוון הים וצפייה נוספת באריות ים ולוויתנים מזדמנים.


צילום: נטע קלימי עילם

מבט החוצה מהאוקייאנוס אל המפרץ

צילום: נטע קלימי עילם


קצת אחרי שיצאנו לאוקיאנוס הצלחנו לראות לוייתן (קטן):


בתחילת השייט משליכים למים רשתות מיוחדות ללכידת סרטנים אל הרשתות מחברים מצופים שעוזרים לזהות אותן במים כאשר הסירה חוזרת בחזרה למי המפרץ.

וככה זה נראה כשהרשתות יוצאות מהמים:

סרטנים אלו מסוגלים לחיות עד כשש שעות מחוץ למים כך שלאחר ההסבר של הביולוגית הימית שליוותה את השייט הם מוחזרים חזרה למים.


צילומים: נטע קלימי עילם

הסרגל שמימין משמש את דייגי הסרטנים כדי למדוד את גודל השריון שלהם. ישנם הגבלות לגבי גודל הסרטנים שמותר לדוג, סרטנים קטנים מדי צריכים להיות מוחזרים למים ובכל מקרה אין להם ערך מסחרי. המדידה צריכה להיות די מדוייקת ולכן שריונו כל סרטן שנראה שמידתו גבולית נמדד בסרגל המיוחד.


צילום: נטע קלימי עילם

משם נסענו בנסיעה קצרה דרך הגשר אל הצד השני של המפרץ לביקור באקווריום של אורגון:הביקור באקווריום היה מהנה מאוד. המקום יפה ומסודר מאוד, הצוות ידידותי ומסביר פנים, בעלי החיים הימיים מגוונים וכל צבעוני ומעניין. האקווריום עם סוגים שונים של מדוזות היה מאוד מעניין ויש גם איזור שלם של ציפורי מים ושאר יצורים החיים בקרבת הים. ישנה גם בריכה פתוחה שאפשר להכניס לתוכה ידים ולגעת באלמוגים, מנהרה בתוך אקוורים ובו כרישים ועוד.צילום: נטע קלימי עילם

בסופי שבוע יש בעיירה שוק איכרים ואלו המתעניינים באמנות ובשילוב של טיול בין גלריות לטיול על החוף יכולים לבקר ב-Nye Beach, הנמצא במרכז העיירה מעט צפונה מהנמל.חזרנו בחזרה אל החניון מעל החוף שצופה למגדלור של מפרץ יקינה (Yaquina Head Light) המגדלור ניצב על קו המים בקצה לשון יבשה ובגובה 28מ' והוא המגדלור הגבוה ביותר באורגון. המגדלור נבנה בכלל בפריז בשנת 1868 ואז נשלח באוניה לאורגון, בשנת 1873 סיימו להתקין אותו והאור בו הודלק לראשונה. במשך כמעט 100 שנה הודלק האור ידנית עד שבשנת 1966 הותקן בו מנגנון אוטומטי. המגדלור היפיפה עדיין פעיל ופועל במחזוריות קבועה של אור וחושך שאופיינית לו וניתן לצפות באורו עד למרחק של 31 ק"מ אל תוך הים.


צילום: נטע קלימי עילם


כל האיזור סביב המגדלור הוא מעין שמורה (Yaquina Head Outstanding Natural Area) ואפשר לטייל בשביל נופי שמגיע עד לים. לשון היבשה נמתחת לאורך של קילומטר וחצי. אפשר ללכת במספר שבילים שמובילים לנקודות תצפית על ציפורים, שחפים ואפילו לוויתנים.


היה כיף בניופורט. לכל מי שמטייל לאורך החוף יהיה קשה להחמיץ את הביקור בה. ילדים יאהבו את כל היצורים הימיים שיש כאן והגדולים ישאבו לתוכם את האוויר, החופים ללא סוף, המפרץ היפה והאווירה השמחה.


הביקור באוקווריום מומלץ מאוד. גם למטיילים עם בני נוער. אפשר להזמין כרטיסים מראש באתר. אנחנו לא הזמנו ולמרות שביקרנו בסופשבוע קיצי כשהעיר הייתה די עמוסה לא הייתה תחושה של צפיפות או תור לכרטיסים.


http://aquarium.org/


Yaquina Head Outstanding Natural Area - איזור המגדלור פתוח משמונה בבוקר ועד לשקיעה, במקום יש גם מרכז מוטלימדיה עם מידע על היסטוריה של מגדלורים באורגון ואפשר לסייר גם בתוך המגדלור עצמו.


https://www.blm.gov/learn/interpretive-centers/yaquina


את השייט ערכנו עם חברה בשם Marine Discovery Tours. שהומלצה בכמה מקומות. השייט היה יפה ומעניין, מתאים מאוד גם לילדים. היציאה לשיט במיקום נוח במרכז העיר ממש ליד המזח עם אריות הים.

http://marinediscoverytours.com/


למטיילים בקרוואן, החניון Pacific Shores Motorcoach Resort מומלץ מאוד. החניון יפה ומטופח בצורה יוצאת דופן. חלק מהסייטים צופים ישר לאוקיאנוס עם נוף נהדר.


http://www.pacificshoresmotorcoachresort.com/