top of page
A Travel Blog

Related Posts: 

אלפוניסי

במשך שנים כרתים היה בסוף הרשימה של יעדים נחשקים, קרוב אבל לא קורץ בכלל. חלק מהתמונות הראו נוף דומה לגליל או מלונות ענק בחופים חסרי ייחוד. היתרון היחיד שנראה היה שמדובר ביעד קרוב ולמרות גודלו של האי - כזה המתאים גם לחופשה קצרה. כשבכל זאת החלטנו לשם לחופשת שבועות צפתה לנו הפתעה כשגילינו שמעבר לצמחייה המוכרת ולחופים חביבים יש באי איזור עם הרים גבוהים, מפרצים כחולים וחופים שטופי שמש עם מים צלולים - מערב כרתים.

ממוקם בפינה הדרום מערבית של כרתים, חוף אלפוניסי (Elafonisi) נחשב לאחד החופים היפים באי. TripAdvisor דרג אותו בשנת 2015 במקום העשירי ברשימת החופים היפים בעולם לצד חופים במקומות רחוקים הרבה יותר בברזיל או סיישל. כל היופי הזה נמצא במרחק של שעה ועשרים טיסה ונסיעה של כמה שעות כדי להגיע לשם.


לאלפוניסי אפשר להגיע מכיוון צפון האי דרך הכביש העובר דרך כפרי הערמונים או דרך הכביש העובר לאורך קו החוף המערבי. בכניסה לחוף ישנה חנייה ללא תשלום במגרשי חנייה חוליים - בתקופה זו של תחילת יוני הם לא היו מאוד עמוסים.

צילום: נטע קלימי עילם

צילום: נטע קלימי עילם

משמעות השם אלפוניסי ביוונית הוא "אי האוצר" כאשר היה מקום אכסון חביב על הפראטים שפעם היו כאן.


החוף, כמו שאפשר להבין, מרהיב. תאורים שונים של החוף הגדירו אותו כחוף עם החול הורוד. מקור הצבע הוורוד הוא שברי צדפות שיוצרים חול עם גרגרים גדולים.


החול שעל רצועת החוף ברובו לא ממש ורוד אך סמוך לקו החוף נראה הצבע הורוד בבירור ויוצר שילוב יפה עם המים.


צילום: נטע קלימי עילם

צילום: נטע קלימי עילם

מי טורקיז צלולים מזכירים חופים בתאילנד.

צילום: נטע קלימי עילם

בסמוך לחניה של החוף יש אתר זכרון לזכר מה שהתרחש כאן בחג הפסחא של שנת 1824, כאשר כוחות טורקיים רצחו כאן קרוב ל-600 נשים וילדים ו-40 לוחמים שניסו למצוא מסתור ברצועת החוף המבודדת.


החלקים הפראיים והיפים של החוף הוא אלו בצד המזרחי והמערבי של הלגונה.


הנוף בצד המזרחי פתוח לגמרי. עמדתי על הסלעים די הרבה זמן והסתכלתי על החוף, על הסלעים והאצות שצובעים את המים בשלל גוונים והיה קשה לזוז משם.

צילום: נטע קלימי עילם


חוץ מלשחות, כיף פשוט ללכת וללכת לאורך החוף או במים הרדודים, להכנס ולצאת מהמים ולשוטט בין האיים החוליים, הסלעים והמפרצים. היופי ממלא את העין, והמים והרוח הקלה משרים שלווה אמיתית.צילום: נטע קלימי עילם


הצד המערבי של החוף שקט יותר. המים רדודים גם במרחק רב מהחוף והם נהדרים לילדים קטנים.


מול החוף יש עוד איון שדמי פעם, כתלות בגאות ובשפל מצליח להתחבר לחוף דרך רצועת חול צרה ואז נוצר מעין חוף כפול.


גם אם אין מעבר אפשר פשוט לצעוד במים דרך איים מחול עד לאי.

צילום: נטע קלימי עילם

צילום: נטע קלימי עילם

האיזור הוא חלק מ-Natura 2000 - תכנית ההגנה הסביבתית של האיחוד האירופאי.

צילום: נטע קלימי עילם

חמישה ק"מ מצפון לחוף, עם סטיה קלה מהדרך המובילה אליו נמצא מנזר כריסוסקאליטיסה. המנזר נבנה על סלע גבוה ומזכיר בצורתו מצודה. האגדה מספרת שהמדרגה האחרונה בגרם המדרגות המוביל אליו עשויה למעשה מזהב אך רק אלו המאמינים באל יכולים לראות אותה.


קקטוסים מחייכים בכניסה לכפר אירוח הסמוך לחוף.

צילום: נטע קלימי עילם

חוף אלפוניסי נמצא במערב בקצה הדרומי של מערב כרתים. שווה להגיע אליו. אם מגיעים ממזרח כרתים כדאי ללון שם לילה כי הנסיעה ארוכה.


בסמוך לחוף ולמרבה השמחה אין מלונות גדולים. ישנן כמה אפשרויות לינה פשוטות יחסית לא על קו החוף השמור אך קרובות אליו. לאורך הכביש המוביל לחוף יש כמה טברנות.


אם יוצאים מחאניה בבוקר מומלץ לנסוע דרך החוף המערבי של כרתים מרחק של 87 ק"מ על הכביש ההולך לאורך החוף המערבי הנסיעה ארוכה יותר ולפרקים איטית אבל הנוף נפלא (פוסט על הנסיעה בהמשך).


Comentarios


bottom of page